Nieruchomość składająca się z dwóch działek gruntu: nr 11 oraz 12/15, AM 3 obręb Oporów położona jest przy ulicy Wiejskiej 17 we Wrocławiu.Dostęp do ulicy Wiejskiej poprzez drogę wewnętrzną, z nawierzchnią z kostki granitowej, zrealizowaną na dz. 12/6 (zapewniona służebność przejazdu i przechodu).
Powierzchnia Nieruchomości : 1013 m2 (dz. 11 – 214 m2, dz.12/15 – 809 m2).
Działki budowlane (B), wyłączone z produkcji rolnej. Obydwie działki zabudowane: działka 11 w 100% budynkiem zabytkowego dworu mieszkalnego, działka 12/15 – parterowym budynkiem gospodarczym. Działka posiada pełne uzbrojenie: doprowadzone w czasie realizacji przyległego osiedla przyłącza wody, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, gazu oraz energii elektrycznej. Teren ogrodzony płotem z siatki, z furtką od strony ulicy Wiejskiej. Dojazd – poprzez drogę wewnętrzną z kostki granitowej.
Działka nr 11, wraz z budynkiem dworu – wpisana jednostkowo do rejestru zabytków miasta Wrocławia pod nr 39/A/01. Teren nie jest objęty planem miejscowym. Na obszarze działki, szczególnie w jej zachodniej części występuje starodrzew.
Budynek wymaga generalnego remontu , ewentualnie przebudowy. Istnieje możliwość uzyskania decyzji o warunkach zabudowy zarówno dla funkcji mieszkalnej, jak i usługowej (pensjonat, restauracja, biura , etc).
Obiekt jest pod ochroną konserwatorską, istnieją możliwości uzyskania dotacji zarówno z puli Miejskiego Konserwatora Zabytków, jak i MKiDN oraz dokonywania odpisów podatkowych w ramach ulgi podatkowej na zabytki ( tzw. „Pałacyk Plus”)
Budynek w złym stanie technicznym, nieużytkowany od końca XIX wieku. Podczas budowy sąsiedniego osiedla część stropów i ścian działowych została zdemontowana, a uszkodzone elementy konstrukcyjnie podstemplowane.W ostatnim czasie wykonano kompleksowe zabezpieczenie najbardziej zniszczonej, północnej ściany budynku , zgodnie z zatwierdzonym programem konserwatorskim.
Budynek Dworu Oporowskiego – budynek (dawniej o funkcji mieszkalnej), pochodzący z XVI wieku, zrealizowany w konstrukcji szachulcowej (drewnianej), z murowanymi ścianami parteru.
Budynek o powierzchni zabudowy 214 m2 posiada 3 kondygnacje nadziemne (plus dodatkowy poziom poddasza w szczycie dachu). Łączna powierzchnia użytkowa – ok. 500 m2.
Ściany parteru murowane, powyżej – konstrukcja drewniana. Stropy drewniane. Pokrycie dachu – pierwotnie zapewne łupek, aktualnie pokrycie zabezpieczające z folii zbrojonej.
Budynek wzniesiony w połowie XVI wieku, rozbudowany o część północną w połowie XVII wieku. Od strony wschodniej budynek wyposażony był w drewnianą galerię, obecnie zdemontowaną. Na fotografiach archiwalnych z 1935 roku galeria już nie istnieje
Budynek posiada dokumentację techniczną : inwentaryzację, ekspertyzę stanu istniejącego, projekt budowlany ratowniczego remontu konstrukcji budynku ( z odpowiednim pozwoleniem na budowę), projekt wykonawczy w zakresie jak wyżej.
Cena 1 500 000 zł brutto.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.